رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین:

مردم دیگر رغبتی به ساخت وساز ندارند

مردم دیگر رغبتی به ساخت وساز ندارند

به گزارش فوری خرید رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین اظهار داشت: تورم اقتصادی سبب شده تا مردم رغبتی به ساخت وساز نداشته باشند و در حقیقت گرانی مصالح و خدمات بر این مورد سایه انداخته است.


رافع ناصری فر، رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: مطالعات بازآفرینی بافت های ناكارآمد در شش شهرستان استان قزوین با رویكرد جدید مطالعات بازآفرینی انجام شده و یا در حال انجام است؛ شناسایی و تطبیق محدوده ها ازجمله وظایف ما به حساب می آید تا برنامه های بازآفرینی را در آن حوزه پیاده سازی نماییم.
وی افزود: بر مبنای مطالعات برنامه ششم باید سالانه 270 محله در برنامه بازآفرینی كشور قرار گیرد؛ در همین راستا برخی از محلات استان قزوین را كه طرح مصوب داشته و شهرداری و دستگاه های اجرایی در آن اعلام ورود كرده اند را شناسایی كرده ایم.
وی افزود: ما مخالف آن هستیم كه مردم را از محله بیرون كرده و آنرا تخریب و نوسازی نماییم چونكه بدین گونه هویت و اصالت محله از بین می رود كه رویكرد دولت این گونه نیست.
ناصری فر خاطرنشان كرد: شاخص تأمین مسكن در محلات بافت فرسوده بر نوسازی و بهسازی واحدهای مسكونی بیشتر است چونكه محلات ناكارآمد ازجمله نقاط صدمه پذیر در زلزله هستند به همین جهت تلاش می نماییم كه این واحدها را بازسازی و نوسازی نماییم.
وی بیان كرد: در برنامه های سال جاری 2144 سهمیه تسهیلات از محل وجوه اداره شده صندوق توسعه ملی برای استان در نظر گرفته و تخصیص داده شده است كه در اولین مرحله 430 واحد معادل 20 درصد سهمیه در اختیار استان قرار داده شده است.
رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین خاطرنشان كرد: بر مبنای شیوه نامه ابلاغ گردیده، این تسهیلات، مشاركت مدنی ساخت، فروش اقساطی و ودیعه اسكان موقت را هم شامل می شود.
وی اشاره كرد: پروژه های محلات اولویت دار و پروژه های محلات رده دوم ازجمله پروژه هایی هستند كه مشمول تسهیلات می شوند؛ پروژه های اولویت اول مساحت پس از تجمیع بالای 120 مترمربع و حداقل چهار واحد است؛ پروژه های اولویت دوم بالای 150 مترمربع و حداقل چهار واحد مسكونی باشد و در مرحله سوم پروژه تجمیعی و یا انفرادی بیشتر از 200 مترمربع و حداقل شش واحد تولیدی باشد.
ناصری فر اعلام نمود: میزان سقف تسهیلات مشاركتی در مراكز استان ها سقف تسهیلات اعطایی به متقاضیان غیرحرفه ای در مراكز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به ازای هر واحد 40 میلیون تومان با نرخ نُه درصد + 20 میلیون تومان با نرخ 18 درصد و درمجموع 60 میلیون تومان به این افراد اعطا می شود.
وی افزود: در سایر شهرها و غیر از مراكز استان ها به ازای افراد غیرحرفه ای 40 میلیون تومان تسهیلات نُه درصد + 10 میلیون تومان 18 درصد و درمجموع 50 میلیون تومان پرداخت می شود.
رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین اشاره كرد: برای افراد حرفه ای كه پروانه انبوه سازی دارند در مراكز استان ها 40 میلیون تومان نُه درصد + 40 میلیون تومان 18 درصد و در سایر شهرها هم 40 میلیون تومان با نرخ نُه درصد + 30 میلیون تومان 18 درصد پرداخت می شود.

وی اظهار داشت: افرادی كه از تكنولوژی های جدید برای كاهش مصرف انرژی استفاده كنند هم امتیازی به آنها داده شده است كه به ازای هر واحد 20 میلیون تومان با نرخ 18 درصد افزون بر مبالغ فوق تسهیلات دریافت نمایند.

ناصری فر اضافه كرد: پس از مشاركت مدنی تسهیلات نُه درصد دوره مشاركت مدنی 30 ماهه است بعدازاین دوران وام نُه درصدی عیناً به حساب دولت بازگشت شود ولی تسهیلات 18 درصدی ده ساله تقسیط می شود.

وی تشریح كرد: علاوه بر این تسهیلات، تسهیلات ودیعه اسكان هم وجود دارد كه هم اكنون در كلان شهرها و سایر شهرها دو آیتم دارد؛ ودیعه مسكن حمایتی شامل 15 میلیون تومان نه درصد است و كسی كه بخواهد وام ودیعه اسكان خویش را افزایش دهد می تواند هفت میلیون و 500 هزار تومان و درمجموع 22 میلیون و 500 تومان با نرخ 12 درصد دریافت كند؛ افرادی كه درخواست ودیعه اسكان داشته باشند سه پلاك را تجمیع كنند تا زمانی كه راه اندازی شود به ازای هر پلاك تفكیكی می توانند از این تسهیلات استفاده كنند؛ این تسهیلات صرفاً به پروژه های تجمیعی و حداقل دو پلاك پرداخت می شود.
رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین تاكید كرد: افرادی كه بخواهند در بافت فرسوده مبادرت به راه اندازی كنند باید در سایت مربوطه http: //facility.udrc.ir ثبت نام كرده و مدارك خویش را بارگذاری كنند؛ از دو روش دیگر هم افراد می تواند اقدام كنند؛ دفاتر پیشخوان و كارگزاران رسمی كه در استان شركت عمران و مسكن سازان اقدام است.

وی خاطرنشان كرد: رسانه ها در اطلاع رسانی نقش مهمی دارند و تلاش داریم كه مردم این سهمیه را جذب كنند؛ با عنایت به افزایش قیمت ها مشوق ها مطلوب است كه تسهیلات 100 میلیون تومانی و ودیعه مسكن ازجمله این مشوق هاست و تلاش داریم مردم از آن بهره مند شوند.

ناصری فر در مورد روند اعطای تسهیلات اظهار داشت: روزی كه كد رهگیری دریافت شود پرونده بررسی شده و نامه معرفی به بانك ارسال می شود كه بانك روال قانونی خویش را دارد ولی در مجموع از زمان تشكیل پرونده در بانك و دریافت قسط اول كمتر از یك ماه خواهد بود؛ متقاضیان زیادی معرفی كردیم و متقاضیان مشكلی با بانك عامل ندارند و سفارش ای كه ما داریم این است تا پیش از دریافت تسهیلات پیشرفت فیزیكی راه اندازی بنا را تا سطح فونداسیون داشته باشند تا در اولین مرحله 20 درصد پیشرفت خویش را دریافت نمایند.

وی با اشاره به اینكه اعطای تسهیلات بر مبنای شرایط بانك و چندمرحله ای و شامل فونداسیون، اجرای اسكلت و سقف ها و مراحل سوم و چهارم است، عنوان كرد: تمام محلات دارای محدوده مصوب بافت فرسوده مشمول این تسهیلات هستند؛ در قزوین محلات اولویت دار كه در تبصره 18 معرفی شده اند شامل چهار مرحله امامزاده حسین (ع)، راه آهن، بلاغی و هادی آباد؛ تاكستان دو محله و آبیك یك محله است.

رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین اظهار نمود: در محله هادی آباد پلاك ها ریزدانه و عمدتاً پر از خانوار است، شاید در هر پلاكی دو خانوار ساكن باشد؛ دولت باید برای دهك های یك تا چهار چاره كند و مسكن باكیفیت و با قیمت مناسب تر در اختیار شهروندان قرار دهد كه نخستین اقدام استفاده از زمین های دولتی واقع در محدوده بافت های فرسوده است.
وی تصریح كرد: در هادی آباد تلاش می نماییم كه مبحث اجتماعی را سروسامان دهیم و صدمه شناسی كنیم؛ راه اندازی پارك، ایجاد مركز محله و راه اندازی دفتر تسهیلگری ازجمله خدمات زیرسازی در این منطقه به حساب می آید تا مردم تشویق شوند خودشان هم برای احیای محله گام بردارند چنانچه اگر مردم محله ورود پیدا نكنند امكان ندارد كه محله آباد شود؛ اگر مردم تمایل به همكاری و ماندن در محله نداشته باشند و ما ندانیم چه خواسته ای دارند اساسا كار ما بیهوده خواهد بود.
ناصری فر با تاكید بر اینكه مشاركت مردم ركن اصلی در بازآفرینی است، خاطرنشان كرد: در مورد محله راه آهن هم پژوهش و مطالعات خوبی انجام شد كه خواسته مردم و طی اتفاقات موجود را بررسی و مدل جدیدی از پژوهش در محله پیاده شد؛ شرایط در هر محله متفاوت می باشد و باید با عنایت به شرایط آن محله ورود پیدا كرد؛ برای مثال در هادی آباد مشكلات اجتماعی و در بلاغی محدودیت های میراث فرهنگی وجود دارد.
وی اظهار داشت: در بعضی از محلات مانند آقا كبیر باید به صورت مدل اجتماعی وارد شد و برنامه محور كار كرد. بازآفرینی كار ساده ای نیست و شاخ و برگ هایش زیاد است به همین جهت باید كلیه دستگاه های اجرایی در این راستا با هم همسو و هم صدا حركت كنند.
رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین با علایم اینكه 1300 هكتار بافت فرسوده در سطح استان وجود دارد كه بین شهرها متفاوت می باشد، اضافه كرد: بر مبنای شاخصه شورایعالی معماری و شهرسازی محدوده بازآفرینی را تعیین می نماییم.

وی اشاره كرد: آبیك، تاكستان و اقبالیه محدوده مطالعاتی دارند و مطالعات بازآفرینی شهرهای دیگر مانند الوند، آوج، آبگرم و بوئین زهرا در دست اقدام است؛ كار در حوزه بازآفرینی برنامه تعامل، هماهنگی و همكاری كلیه نهادها را می طلبد و ركن اصلی هم حضور مردم در این حوزه می باشد.

ناصری فر اعلام نمود: طی سه ماه گذشته بیشتر از 150 واحد برای دریافت تسهیلات به بانك معرفی شده اند كه بخش اصلی آن اطلاع رسانی مناسب می باشد و تورم اقتصادی سبب شده تا مردم رغبتی به ساخت وساز نداشته باشند و در حقیقت گرانی مصالح و خدمات بر این مورد سایه انداخته است.

وی اظهار نمود: در بازآفرینی باید مطالعات مستمر داشته باشیم؛ مطالعات محلات آقا كبیر، بلاغی و راه آهن به اتمام رسیده است؛ برای محله سردار برنامه داریم، در محله امامزاده حسین(ع) با كمك شهرداری در محله ورود پیدا كرده و دفتر تسهیلگری راه اندازی كردیم.

رئیس اداره عمران بهسازی اداره كل راه و شهرسازی استان قزوین عنوان كرد: بازآفرینی واژه ناآشنایی برای مردم نیست و باید همت نماییم مردم بستر كار نوسازی و بهسازی واحدهایشان فراهم گردد و حتما باید مردم به میدان آمده و همت كنند و تلاش می نماییم بستر كار برای مردم فراهم گردد.1398/06/05
13:27:35
5.0 / 5
5172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید