طی ده مرحله حراج اوراق اتفاق افتاد؛

تأمین مالی 50 هزار میلیارد تومانی دولت از انتشار اوراق بدهی

تأمین مالی 50 هزار میلیارد تومانی دولت از انتشار اوراق بدهی

در خلال ده مرحله حراج اوراق بدهی تابحال ۴۹.۸۰۰ میلیارد تومان از راه انتشار اوراق، تأمین مالی شده است كه حدود ۷۲ درصد از راه بازار پول و ۲۸ درصد از راه بازار سرمایه اوراق فروخته شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه داری کل کشور طی ماه های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش های مختلف همچون برگزاری ده مرحله حراج اوراق بدهی میان بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین مالی) از راه کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نموده است. بر طبق این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در جهت تأمین مالی بهینه، در دهمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی که در تاریخ ۱۳۹۹/۵/۱۴ برگزار شد، بعد از دریافت سفارش های خرید اوراق از متقاضیان مورد اشاره در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۲.۷۸۰ میلیارد تومان اوراق به شرح جدول ذیل فروخته شد.
این گزارش می افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تابحال مجموعاً ۴۹.۸۰۰ میلیارد تومان از راه انتشار اوراق، تأمین مالی شده است. حدود ۷۲ درصد از راه بازار پول و ۲۸ درصد از راه بازار سرمایه اوراق فروخته شده است. این گزارش خاطر نشان می سازد، طی برگزاری ۹ مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت تا آخر هفته اول مردادماه ۱۳۹۹، در مجموع معادل ۴۷، ۰۲۰ میلیارد تومان تأمین مالی صورت گرفته بود که جزئیات آن در جدول ذیل عرضه می شود:
گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع "روند تحولات متغیرهای اقتصادی"و "روند سنجه های پایداری بدهی های دولت در چارچوب سناریوهای مختلف" و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع به عمومی و هم با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست گذاری پولی هر هفته نسبت به ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می نماید. بدیهی است نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین شاخص های کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.


منبع:

1399/05/16
23:16:28
5.0 / 5
2755
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فوری خرید