طی هفته ای كه گذشت

كاهش باورنكردنی قیمت سكه و طلا

كاهش باورنكردنی قیمت سكه و طلا

به گزارش فوری خرید طبق تحلیل نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر قیمت سکه و طلای داخلی باوجود تعطیلی بازار، قیمت ها به طور کلی کاهش قابل ملاحظه ای داشته است؛ بگونه ای که هر قطعه سکه بیشتر از ۴۰۰ هزار تومان ارزان گردید اما آنچه که بسیار به چشم می آمد، کاهش عرضه سکه در بازار معاملات بوده که سبب افزایش ۱۸۰ هزار تومانی حباب هر قطعه شده و مجدد حباب سکه را که تا ۱۶۰ هزار تومان هم کاهش یافته بود به محدوده ۴۰۰ هزار تومان کشانده است.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با مسیر قیمتی سکه و طلا در یک هفته اخیر با وجود تعطیلی واحدهای رسمی معاملات و اصناف، اظهار نمود: قیمت ها تا روز چهارشنبه روند نزولی خوبی داشت و قیمت ها به شکل باورنکردنی در حال کاهش بود و به پایین ترین میزان قیمتی خود در ۹ ماه گذشته رسید؛ اما از اوایل بامداد روز گذشته (پنجشنبه)، نرخ ارز با افزایش همراه شد و سبب شد که قیمت سکه و طلا از ظهر به بعد با کمی افزایش روبرو شود.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: البته مجدد عصر روز گذشته با شکل گیری معاملات در اصطلاح "تلفنی"، مجدد قیمت ها کاهشی شد. در مجموع اما بررسی روند قیمت ها از آغاز هفته تا روز پنجشنبه نشان از کاهش چشم گیر قیمت ها دارد.

وی تصریح کرد: آنچه که طی یک هفته اخیر بسیار به چشم می آمد این بود که باوجود کاهش تقاضا و دادوستدها (به سبب تعطیلی بازارهای رسمی)، کاهش عرضه سکه در بازار معاملات، سبب شد که حباب سکه طرح جدید در ایام پایانی هفته افزایشی شود و حدودا ۱۸۰ هزار تومان افزایش حباب برای هر قطعه، ایجاد شود.

روز شنبه همه چیز مشخص خواهد شد

این مقام صنفی با اشاره به اینکه احیانا از فردا (شنبه) که بازارهای رسمی و اصناف بازگشایی خواهند شد، نرخ ارزو همینطور قیمت سکه و طلا واقعی خواهد شد و مسیر خویش را مشخص خواهند کرد، اظهار نمود: خیلی از فعالان بازار معتقدند که کاهش نقدینگی در بازار، پارامترهای اقتصادی و صحبت هایی که در وین در جریان است، مدیریت بانک مرکزی در مورد کنترل نرخ ارز و... سبب کاهش قیمت سکه و طلا شده است و اظهارنظرهای متفاوتی وجود داشت اما به نظر بنده، فردا که بازارها بازگشایی خواهند شد، مشخص خواهد نمود که قیمت ها به چه سمت و سویی حرکت خواهد و تا چه میزان می تواند واقعی و شفاف باشد.

کشتی آرای در ارتباط با آخرین قیمت هی ثبت شده برای قطعات سکه و طلا و تغییرات آنها نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: قیمت سکه تمام بهار طرح جدید با ۵۰۰ هزار تومان کاهش به ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده اند.

وی اضافه کرد: نیم سکه و ربع سکه هم در انتها هفته به ترتیب پنج میلیون و ۵۰ هزار تومان و سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده اند که نیم سکه ۳۵۰ هزار تومان و ربع سکه ۳۰۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته ارزان تر شده است. سکه های یک گرمی هم در طول یک هفته اخیر ۱۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و به یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است.

هر گرم طلا به زیر یک میلیون تومان رسید

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه روز گذشته اونس جهانی طلا با افزایش هفتگی به طور متوسط ۲۴ دلار، به ۱۷۹۵ دلار رسید، اعلام نمود: هر مثقال طلای ۱۷ عیار با کاهش ۲۶۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به سه میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به ۹۱۴ هزار تومان رسیده که عیار به طور متوسط کاهش ۶۰ هزار تومانی را نسبت به ابتدای هفته داشته است. این در شرایطی است که دلار آمریکا که شاخص قیمت هاست، روز گذشته با ۲۱۵۰ تومان کاهش هفتگی برای هر دلار به ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

کشتی آرای در انتها تصریح کرد: همانطور که اشاره شد، باوجود کاهش تقاضا و کاهش معاملات، اما حباب سکه با افزایش ۱۸۰ هزار تومانی بر روی هر قطعه به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسیده و این در شرایطی است که در هفته قبل از آن حباب سکه به حدود ۱۶۰ هزار تومان رسیده بود.

منبع:

1400/02/18
10:27:35
5.0 / 5
1420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید