استاندار چگونه می تواند به برداشت پسته كمك كند؟

پسته استان مرکزی خندان ترین پسته کشور

پسته استان مرکزی خندان ترین پسته کشور

به گزارش فوری خرید، مرکزی رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اظهار داشت: شناسنامه دار کردن باغات پسته استان مرکزی باعث خواهد شد که این باغات در زمره پرامتیازترین باغات پسته قرار گیرند چونکه کمترین صدمه نظیر سرمازدگی و آفات را داشته و همه ساله به افزایش تولید پسته ایران کمک کرده است.محمود بارانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که پیش بینی می شود سال جاری بیش از ۱۰ هزار تن پسته از هشت هزار هکتار باغات پسته شهرستان زرندیه که افزون بر ۸۰ درصد پسته استان مرکزی را در خود جای داده است، برداشت شود، اظهار داشت: میزان برداشت این محصول امسال نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش دارد.

وی دلیل افزایش ۲۰ درصدی تولید پسته در شهرستان زرندیه را بارندگی های تیرماه سال جاری بیان کرد و اضافه کرد: دو نوبت بارندگی در تیرماه سال جاری در زرندیه مشکل کم آبی باغات را کمتر نشان داد و به یک نوبت آبیاری غرقآبی کمک کرد و باعث خنکی نسبی هوا شده و گرمای گرمترین ماه سال را کم کرد که در نتیجه باغات پسته با پدیده آفتاب سوختگی مواجه نشدند و درصد پوکی محصول هم کم شد.

وی با اشاره به آغاز برداشت پسته از روزهای گذشته اظهار داشت: هم اکنون شرایط برای برداشت پسته فندقی و کله قوچی آماده است اما رقم احمدآقایی و اکبری هنوز نارس است و زمان برداشت آن هنوز نرسیده است. باغاتی که یک یا چند رقم پسته تولیدی آنها آماده برداشت است، باید نسبت به برداشت اقدام نموده و برای سایر ارقام، همچنان منتظر بمانند و عجله نکنند.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی در ادامه با اشاره به فعالیت ترمینال فرآوری پسته در مجاورت باغات اظهار داشت: پسته برداشت شده بلافاصله به ترمینال فرآوری منتقل می شود که شامل بخش های پوست کن، پوک گیر، شست و شو، نم گیر، گوگیر، نوار تست و خشک کن درجه بندی و بسته بندی است. در این فرایند پوست تازه و رویی پسته جدا می شود و بعد از جداکردن پسته های پوک، پسته های مرغوب شست وشو و سپس خشک می شوند.

وی با اعلان اینکه تمامی عملیات فرآوری پسته با دستگاه و بصورت مکانیزه صورت می گیرد، اضافه کرد: محصول تولیدی به پایانه صادراتی پسته زرندیه به عنوان بزرگترین پایانه صادراتی بخش خصوصی پسته کشور منتقل و به بازارهای داخلی و خارجی صادر می شود.

بارانی در ادامه به مشکلات پیش روی برداشت پسته اشاره نمود و اضافه کرد: از آنجاکه باغات پسته از نعمت گاز طبیعی محروم هستند مشکلاتی در تأمین سوخت گازوئیل وجود دارد که با هماهنگی جهاد کشاورزی و شرکت نفت قرار شد که سوخت مورد نیاز تولیدکنندگان امسال تأمین و از سال آینده عملیات گازرسانی آغاز شود.

وی درباب کمبود آب آشامیدنی روستایی منطقه سلطان احمدلو هم اظهار داشت: قطعی آب روستایی در این منطقه مشکلاتی را در فصل برداشت برای پسته کاران به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: تمامی دستگاههای اجرائی و دولتی در نقاط پسته خیز کشور در فصل برداشت پسته به عنوان محصولی که صادرات محور و راهبردی برای کشور با ارزآوری بالا و اشتغال آفرین است، بمنظور تسهیل در برداشت این محصول بسیج می شوند، بدین سبب انتظار می رود برای پشتیبانی از توسعه اقتصادی کشور در زمان برداشت محصول نخست کشور در زمینه ارزآوری دستگاههای اجرائی در راس استاندار مرکزی دستورات لازم برای تسهیل شرایط برداشت را صادر کند.

بارانی با اشاره به کمبود جدی پسته در کشور طی سال جاری اظهار داشت: جبران کمبود پسته کشور باید توسط شهرستان های پسته خیزی نظیر زرندیه برطرف شود. شناسنامه دار کردن باغات پسته استان مرکزی باعث خواهد شد که در زمره پرامتیازترین باغات پسته قرار گیرند چونکه این باغات کمترین صدمه نظیر سرمازدگی و آفات را داشته و همه ساله به افزایش تولید پسته ایران کمک کرده اند.

وی بیان کرد: در سنوات گذشته پسته سایر نقاط پسته خیز کشور بر اثر سرمازدگی و آفات کمترین عملکرد را داشتند، اما پسته زرندیه که سهم بالای ۸۰ درصدی پسته استان مرکزی را به خود اختصاص داده، توانست با بالاترین عملکرد، کمبود پسته کشور را جبران کند.
1401/07/02
17:03:34
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید